.: به نام یگانه هستی :.

شرکت نادر؛ ثمره 40 سال دانش و تجربه

شرکت نادر؛ ثمره 40 سال دانش و تجربه

استفاده از گیاهان دارویی در طب ایرانی اسلامی و بهداشت و درمان بیماری‏ها سابقه طولانی دارد و از زمان‏های دور این حرفه سنتی در ایران وجود داشته است. علاوه بر آن، سرزمین ایران با داشتن اقلیم متنوع و گسترده یكی از بسترهای مناسب برای رشد انواع گیاهان دارویی می‌باشد. در این راستا شركت نادر طی حدود 4 دهه فعالیت موثر خود توانست افتخارات زیادی در این عرصه کسب نماید. همچنین توانست این حرفه سنتی را به صنعتی مدرن و ارز آور مبدل کند و معرف خوبی برای عرضه محصولات گیاهی در ایران و جهان باشد. لذا به منظور جویا شدنِ چگونگی دست‌یابی‌ به موفقیت‌های بزرگِ این واحد تولیدی در صنعت غذا گفت و گویی را با زهره عراقی، کارشناس صنایع غذایی و مدیر اجرایی کارخانه کشت و صنعت نادر ترتیب دادیم.

08

لطفا از رزومه کاری خودتان برای ما بگویید؟

25 سال سابقه کاری دارم که مدت 23 سال آن را در شرکت کشت و صنعت نادر گذرانده‏ام. لازم به ذکر است کار خود را در این واحد تولیدی به عنوان کارشناس آغاز کرده و در حال حاضر مدیر اجرایی کارخانه هستم.

در مورد تاریخچه فعالیت شرکت کشت و صنعت نادر توضیح دهید؟

از سال 1356 شرکت گلاب نادر با مدیریت آقای غلامحسن پوستین‌چی که یکی از مدیران به نام و موفق در صنعت کشور هستند فعالیت خود را در زمینه تولید گلاب و عرقیات آغاز کرد. این شرکت اولین سیستم پاستوریزاسیون گلاب و عرقیات را طراحی و برای اولین بار در ایران، عرقیات سنتی و گلاب را به صورت کاملا بهداشتی تولید و عرضه نمود.

سپس به منظور کنترل فرآورده تولید شده، اولین آزمایشگاه کنترل کیفیت در این صنعت را با به کارگیری متخصصین صنایع غذایی و میکروبیولوژی در سال 1365 بنا نهاد.

به تدریج و با افزایش میزان فعالیت شرکت؛ تجهیزات و دستگاه‏های آن نیز کامل‏تر شد تا اینکه در سال 1375 برای اولین بار در ایران 2 پروانه کاربرد علامت استاندارد تشویقی ملی ایران برای گلاب سبک و سنگین، به این شرکت اهدا گردید. همچنین آب مقطر تولیدی این واحد نیز موفق به دریافت استاندارد ملی ایران شد.

به منظور توسعه و بهر‏مندی از امکانات بیشتر، شرکت کشت و صنعت نادر در سال 1371 با هدف تولید گلاب، عرقیات گیاهی، انواع شربت، مربا، اسانس و نوشابه‏های طبیعی تاسیس و اقدامات لازم برای ایجاد یک مجتمع بزرگ تولیدی که در چند فاز به بهره‏برداری برسد را آغاز نمود. فاز اول این مجموعه با اختصاص 8000 متر مربع در شهرک صنعتی طوس مشهد در سال 1377 و با خطوط گلاب و عرقیات، شروع به‌کار کرد.

در سال 1378 و به منظور تحقیق، فناوری و به‌روز رسانی تکنولوژی، همچنین تولید محصولات جدید واحد تحقیق و توسعه شروع به‌کار نمود. طوری که هر ساله چندین طرح و برنامه پژوهشی و کاربردی را در دستور کار خود قرار می‏دهد.

در سال 1380 با دریافت پروانه بهره‏برداری تولید انواع شربت به‌خصوص شربت‏های صد در صد طبیعی با استفاده از عصاره‏های طبیعی آغاز شد و در حال‏حاضر شرکت 7 نوع شربت گیاهی (زعفرانی، گلاب، بیدمشک، بهارنارنج، نعنا، زرشک، سکنجبین) را تولید می‏نماید.

DSC00353

در سال 1381 با تجهیز کارخانه به خط کامل آب‌گیری و فرآوری لیموترش، با ظرفیت تولید 5 تن در ساعت، بهره‏برداری از این خط آغاز شد و اکنون آبلیموی صد در صد طبیعی نادر در بسته‏بندی‏های مختلف، یکی از محصولات بسیار پر مصرف و شناخته شده این واحد می‏باشد. بهره‏برداری از مواد جانبی این خط تولید، نظیر تولید اسانس و پکتین لیمو از پوست لیمو و همچنین تهیه کنسانتره لیمو از برنامه‏های واحد R&D می‏باشد تا ضمن راه‏اندازی خطوط جدید با افزایش بهره‏وری و کاهش واردات، گامی هرچند کوچک در راه رشد اقتصادی کشورمان برداشته باشیم.

هم‌زمان با راه‏اندازی خط آبلیمو مراحل ساخت یک سردخانه 600 تنی جهت انبارش موقت آبلیموهای تولیدی شروع شد و در سال 1381 به بهره‎‏برداری رسید. در نتیجه این سردخانه کمک به سزایی در جهت حفظ کیفیت آبلیموی تولیدی این شرکت نموده است.

از چه کارشناسانی در این مجموعه کمک گرفته ‏اید؟

نظر به اینکه تولید و عرضه یک محصول معتبر،‌ نیازمند کار تیمی افراد با تخصص‏های مختلف می‏باشد‌ در این مجموعه نیز از همکاری کارشناسانی در زمینه‏های مدیریت، صنایع غذایی،‌ گیاهان دارویی، فنی، بازاریابی و برندینگ و ... بهرمند شدیم. همچنین طی همکاری مستمری که با مراکز آموزشی– پژوهشی و فناوری داریم‌، در مقاطع مختلف از نظرات کارشناسی این افراد نیز استفاده می‏کنیم.

این شرکت چند محصول تولید می‌کند؟

تولیدات این شرکت شامل 3 دسته کلی گلاب و عرقیات،‌ آبلیمو و انواع شربت می‏باشد و در مجموع 46 نوع محصول تولید می‏شود. ‌

شعار کاری مجموعه چیست؟

راز سلامت را از ما بپرسید؛ چون این ما هستیم که عصاره طبیعت را می‏گیریم.

DSC00208

لطفا در مورد بازارهای داخلی و خارجی توضیح دهید؟

محصولات شرکت نادر در کل ایران و عمدتا در فروشگاه‏های بزرگ و زنجیره‏ای توزیع می‏شود و خوشبختانه با توجه به اینکه برند معتبری می‏باشد، در استان‏های غیر از خراسان هم کاملا شناخته شده است. در ارتباط با بازارهای خارجی محصولات این شرکت به کشورهای همجوار مثل عراق، تاجیکستان و ... و همچنین برخی کشورهای اروپایی و اخیرا نیز استرالیا صادر می‌شود.

لطفا در پایان از مشکلات و سختی‏های کار برایمان بگویید؟

رکود بازار،‌ عدم حمایت کافی از سوی مسئولین، سود دهی پایین،‌ عدم وجود قوانین ساده و شفاف، موازی کاری و بعضا خواسته‏های متناقض سازمان‏های ذیربط، عدم استمرار سیاست‏های اقتصادی و ... از جمله مشکلات مبتلا به صنعت در وضعیت فعلی است. ولیکن علی‌رغم تمام این مشکلات تولیدکنندگان فعلی با عشق و علاقه به این سرزمین و مردم و با استعانت از خداوند و راهنمایی‏های رهبر انقلاب در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی هرچه در توان دارند‌، بکار می‏گیرند.

nader-1

 

 


دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom