.: به نام یگانه هستی :.

هروئین فقرا!

دکتر عباس محدث حکاک- مشاور مدیرکل بهزیستی و کارشناس پیشگیری از اعتیاد

 

هروئین فقرا!

اُکسی کدون؛ شبه هروئین موجود در داروخانه‌‌ها

 

15سال پیش بود که داروی ترامادول به بازار ایران وارد شد و در برخی داروخانه‌ها بدون نسخه و یا در بازار آزاد به صورت غیرقانونی فروخته شد؛ تا جایی که در پی افزایش مصرف این دارو، شاهد رشد چند درصدی تعداد مسمومیت‌های ناشی از سوء‌مصرف آن بودیم که متناسب با آن سایر عوارض مثل ضعف، سرگیجه، تهوع، استفراغ و تورم زبان افزایش پیدا کرد. با این وجود یک سال پیش نیز خبر توزیع داروی اکسی کدون در داروخانه‌ها منتشر شد، خبری که بلافاصله واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت. در نهایت مقرر شد تا با دستور مجدد، جلوی توزیع این دارو گرفته شود؛ اما بار دیگر این دارو در داروخانه‌ها توزیع گردید. دارویی که اگر مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار بگیرد سونامی از اعتیاد داروخانه‌ای را رقم خواهد زد.

آقای دکتر قبل از بررسی اکسی‌کدون لطفا در مورد قرص ترامادول بیشتر توضیح دهید.

ترامادول در اوایل سال 1380 یعنی زمانیکه عوارض مخرب آن هنوز آشکار نبود به عنوان دارویی مسکن وارد بازار ایران شد. در ادامه نیز میزان وسیعی از این دارو در کشور توزیع گردید و تجربه‌های گران‌قیمتی را برای ما به همراه آورد. لازم به ذکر است ترامادول دارویی مشتق شده از کدئین می‌باشد و اثرات ضد درد مخدری دارد. همچنین این دارو به تدریج به عنوان دارویی برای ترک مواد مخدر رایج شد و علاوه بر این برای پیشگیری از انزال زودرس در مردان استفاده وسیعی در سطح جامعه پیدا کرد. همچنین عده‌ای جهت رفع دردهای شدید کمر یا شکستگی‌های متعدد از این دارو استفاده می‌کنند. علاوه بر این گاهی افراد مبتلا به سرطان و بیماران صعب العلاج برای رهایی از دردهای طاقت‌فرسا از ترامادول برای تحمل درد استفاده می‌کنند؛ اما به هر حال مصرف این دارو به هر دلیلی، برداشتن گامی به سمت اعتیاد دارویی و پس از آن اعتیاد به مواد مخدر است.

painkiller-2027978397-50-lg

به نظر شما ترامادول چقدر در ترک اعتیاد نقش دارد؟

مصرف این دارو به مقدار مجاز در افرادی که تحت نظر پزشک هستند به ترک اعتیاد کمک خواهد کرد ولی متاسفانه مصرف بی‌رویه از آن باعث تشدید اعتیاد می‌شود و مشکلات کنار گذاشتن آن کمتر از مواد مخدر نیست و در صورت عدم مصرف ترامادول فرد دچار علائم محرومیت (خماری)، بی‌قراری، دردهای جسمانی شدید و پرخاشگری شدید می‌شود. علاوه بر این عارضه مهم دیگر ترامادول تشنج است که به کرات در مصرف‌کنندگان با دوز بالای ترامادول مشاهده می‌گردد.

ترامادول چگونه در دسترس افراد قرار می‌گیرد؟

در حال حاضر فروش ترامادول در داروخانه‌ها محدود شده و هر داروخانه سهمیه محدودی برای فروش این دارو دارد. البته نیاز به نظارت بیشتری به فروش بدون نسخه در داروخانه‌ها حس می‌شود. ولی در عین حال بخش عمده فروش ترامادول در خارج از داروخانه‌هاست.

چگونه این دارو در خارج از داروخانه‌ها به فروش می‌رسد؟ چه عوارضی دارد؟

ممکن است بخش بسیار کوچکی از قرص‌های ترامادول که روانه بازار شده ناشی از نشت دارو از داروخانه‌ها باشد؛ اما آنقدر سهمیه آن کم است که نمی‌توان به این موضوع به عنوان یک نگرانی بزرگ نگریست. در مورد برخی داروها بین تولید و مقدار تحویلی به داروخانه‌ها شکاف عددی وجود دارد که این اختلاف عدد به معنای آن می‌باشد که از داروی مورد نظر به مقدار بیش از نیاز تولید شده و به بازار راه می‌یابد. بنابراین در مورد ترامادول بیماران اغلب این دارو را از عطاری‌ها یا سوپرها تهیه می‌کنند. در نتیجه خرید بدون تجویز پزشک می‌تواند علاوه بر ضررهای موجود، تداخلات دارویی شدید را برای فرد ایجاد کند و حتی منتهی به مرگ وی شود.

1392453436_-rasstroystvo

پس از مرور اتفاقات 15 سال گذشته در مورد داروی ترامادول لطفا در مورد داروی اکسی‌کدون توضیح دهید.

اکسی‌کدون دارویی ضد درد و مخدر می‌باشد که از الکالوئید تریاک مشتق شده است. این دارو در آمریکا تحت فشار مافیای دارویی جهت تسکین درد بیماران سرطانی روانه بازار شد و در ادامه به یکی از داروهای مورد سوء مصرف تبدیل گردید. طوریکه پس از چند سال مشخص شد تعداد مصرف‌کنندگان غیر سرطانی این دارو 6 برابر سرطانی‌هاست! همچنین این قرص اثر مخدری دارد و ترکیبات این دارو به خاطر سرخوشیِ شبیه به هروئین، خیلی زود مورد توجه افرادی که در معرض خطر اعتیاد بودند قرار گرفت و به علت قیمت پایین آن در آمریکا به هروئین فقرا شهرت یافت.

اکسی‌کدون از کی وارد ایران شد؟

از سال 1394 شاهد بخشنامه‌ای بودیم که مجوز فروش داروی اکسی‌کدون را در برخی داروخانه‌های سطح کشور آزاد کرده بود. در نتیجه این موضوع مورد اعتراض بسیاری از درمان‌گران به خصوص مسئولان مراکز ترک اعتیاد قرار گرفت.

در مورد عوارض اکسی‌کدون توضیح دهید؟

مهم‌ترین عارضه مصرف اکسی‌کدون اعتیاد به این داروی مخدر می‌باشد. علاوه بر آن می‌تواند ایجاد تشنج، سرگیجه، احتباس ادراری، افت فشارخون و .... را در فرد ایجاد کند.

اکسی‌کدون به چه صورت‌هایی در اختیار افراد قرار می‌گیرد؟

در حال حاضر این دارو به صورت قرص‌های 20 میلی‌گرمی آهسته رهش و نیز اشکال دیگر قرص و تزریقی موجود است.

در پایان توصیه‌ای دارید؟

این دارو، از نظر کنوانسیون‌های  بین‌المللی، داروی تحت کنترل محسوب می‌شود که ایران نیز آن را پذیرفته است. لازم به ذکر می‌باشد به دلیل توزیع این دارو در داروخانه‌ها برخی بیماران به هر دلیلی پس از مصرف طولانی معتاد می‌شوند و به این نوع اعتیاد، اعتیاد شیک یا اعتیاد داروخانه‌ای (داروهایی که بدون تجویز پزشک در غیر موضع مصرف شوند) نیز گفته می‌شود. همچنین در واقع، می‌توان گفت داروی ترامادول در 15 سال اخیر، بزرگ‌ترین بحران در اعتیاد داروخانه‌ای بوده است.

file.leki-biale-tabletki

لذا امید است شهروندان گرامی از مصرف هر نوع داروی مخدر بدون تجویز پزشک و بدون اطلاعات کافی خودداری نمایند تا مجددا اتفاقات تلخی که در توزیع بی‌رویه ترامادول برای مردم عزیز ایجاد گردید در اثر مصرف بی‌رویه اکسی‌کدون تکرار نشود.

 

 

 


دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom