.: به نام یگانه هستی :.

گفت وگوی اختصاصی با اردشیر ضابطی ، حرفه ای ترین غواص صنعتی ایران (شماره 237)

همه ما شنیده‌ایم که کار در معدن جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود ولی کمتر کسی می‌داند غواصی حرفه‌ای بعد از کار در معدن در رتبه دوم مشاغل سخت قرار گرفته است. همان‌طور که می‌دانید تاسیسات دریایی به علت رطوبت هوا و تماس با آب، دچار خوردگی می‌شوند و به بازرسی، تعمیرات و ترمیم نیاز دارند که این کارها را غواصان حرفه‌ای انجام می‌دهند. در ادامه برای اینکه از تلخ و شیرینی‌های این حرفه مطلع شوید گفت و گوی ما را با اردشیر ضابطی، رئیس تعمیرات زیر آب منطقه خارک بخوانید.

photo_2018-01-17_14-12-52

بیوگرافی

نام و نام خانوادگی: اردشیر ضابطی

سن: 54 سال

محل تولد: تهران

تحصیلات: لیسانس فنی (مهندسی برق)

حرفه: غواص حرفه‌ای

سابقه فعالیت: 32 سال

سمت: رئیس تعمیرات زیر آب منطقه خارک

لطفا در مورد کاری که انجام می‌دهید توضیح دهید.

طول خطوط لوله‌ها و کابل‌های برق مربوط به تاسیسات نفتی، به چند هزار کیلومتر می‌رسد. لذا تعمیر، نگهداری، بازرسی‌های فنی NDT، آند گذاری (برای جلوگیری از خوردگی فلز زیر آب)، عکس‌برداری، فیلم‌برداری، جوشکاری، برشکاری و ... زیر دریا به عهده غواصان  حرفه‌ای یا صنعتی می‌باشد. در نتیجه برای اینکه یک غواص حرفه‌ای شوی تنها یاد گیری روش زیر آب رفتن ملاک نیست. بنابراین باید دوره‌های مهارتی بسیاری را پشت سر گذاشت.

photo_2018-01-17_14-15-51

از کی به این حرفه ورود پیدا کردید؟

من از سال64 وارد این حوزه شدم. علاقه من به این حرفه به بمباران چاه‌های نفت نوروز و مهار آتش این چاه‌ها در سال 62 و 63 در جنگ با عراق برمی‌گشت. لذا با توجه به مهیا بودن شرایط برای ادامه تحصیلم در کشور آلمان، در مصاحبه‌ها و تست‌های شرکت نفت فلات قاره قبول شدم و به استخدام این شرکت درآمدم. در ادامه راه و با انجام ماموریت‌هایی چون مهار آتش چاه‌های نفت نوروز، سروش و رشادت علاقه من به این حوزه بیشتر از قبل شد. در ادامه راه دوره‌های ابتدایی را در دانشکده علوم دریایی محمودآباد و سپس دوره‌‌های تکمیلی را در کشور‌هایی چون انگلیس، قبرس و آفریقای جنوبی گذراندم.

درسته که غواصان پس از تعمیر خط لوله با گازوئیل یا بنزین خود را می‌شویند تا نفت خام از بدن‌شان پاک شود؟

بله، زمانیکه غواصان حرفه‌ای روی لوله‌های نفت فعال و در حال نشت که دارای آلودگی نفتی محیطی می‌باشند کار می‌کنند گاها بدن آن‌ها نفتی می‌شود بنابراین برای پاک کردن نفت از روی بدن باید از گازوئیل، سایر پاک کننده‌های نفت بر کمک گرفت.

چه خطراتی سلامتی غواصان را تهدید می‌کند؟

افراد بسیاری فکر می‌کنند خطرات این شغل تنها مواجه شدن ما با جاندارانی مثل: کوسه‌ ماهی‌ها، عروس دریایی‌های سمی، مار دریایی، سنگ ماهی، خروس ماهی‌های سمی و... باشد. ولی مشکل و نگرانی عمده یک غواص حرفه‌ای که شاید کمتر کسی بداند بیماری‌های ناشی از برداشت فشار و جذب نیتروژن در خون غواصان است.

بد نیست بدانید در هر 10 متر 1 اتمسفر فشار داریم. لذا غواصی که 50 متر زیر آب می‌رود سنگینی آب و فشار5 برابر بیشتر از سطح به بدن‌اش وارد می‌شود. در نتیجه این سنگینی آب تبدیل به فشار روی بدن می‌شود لذا غواص هوا را با 5 برابر فشار بیشتر تنفس می‌کند. در ادامه این هوا در خون وی حل شده و تبدیل به مایع می‌شود. بنابراین زمانیکه غواص قصد دارد به سطح آب بیاید مجدد باید مایع به گاز تبدیل شود در نتیجه  سرعت بالا آمدن باید به ازای هر یک دقیقه تنها حدود 10 متر  باشد. در غیر این صورت حباب‌ها ممکن است در یک نقطه از بدن باز شود و باعث انسداد عروق گردد و چون پرخون‌ترین نقطه بدن مغز می‌باشد ممکن است با انسداد یا پارگی مویرگ‌های این قسمت از بدن دقیقا حالتی شبیه به سکته مغزی برای فرد رخ دهد.

سالی چند بار تست پزشکی از غواصان گرفته می‌شود؟ چه تست‌هایی؟

اصولا از غواص‌ها سالی یک بار تست پزشکی گرفته می‌شود تست‌هایی مثل اسپیرومتری مخصوص ریه، قلب، عکس‌برداری از مفاصل، پوکی استخوان (به دلیل جذب ازت در بدن) و تست ورزش گرفته می‌شود.

آیا غواصان باید رژیم‌غذایی خاصی را رعایت کنند؟

غواصان باید از تغذیه و خواب خوبی برخوردار باشند. چون وقتی تغذیه خوب و استراحت کافی نداشته باشی هنگامیکه زیر آب می‌روی سیستم دفاعی بدن نیز ضعیف می‌شود و مشکلاتی نظری بیماری فشار غواصی در فرد نیز ایجاد می‌شود.

همچنین یک غواص باید قبل از غواصی از نوشیدن انواع نوشیدنی‌های گازدار، سیگار و قهوه که موجب باز شدن بیشتر عروق بدن می‌شود بپرهیزد؛ چون هر چه عروق بازتر باشد جذب ازت در بدن بیشتر می‌شود و در مقابل عصبانیت و خشم حاصل از آن بعد از غواصی موجب تنگی عروق می‌شود که مناسب نیست.

photo_2018-01-13_18-14-26

لطفا در مورد سختی‌های کار یک غواص صنعتی توضیح دهید.

غواصی صنعتی جزو سخت‌ترین مشاغل دنیا محسوب می‌‌شود و مشکلاتی نظیر سردی آب، شرایط نامناسب محیط کار، دریازدگی، حمل حداقل 45 کیلوگرم تجهیزات فردی در زیر آب، مشکل برداشت فشار غواصی و ... در حین کار وجود دارد.

اگر مجدد متولد شوید غواص می‌شوید؟

من به شغلم افتخار می‌کنم. تجربه زیر آب بسیار جالب است و یک غواص بایستی عاشق کارش باشد تا بتواند سختی‌های آن را تحمل کند این کار هیجان‌های خاص خودش را دارد. بد نیست این خاطره را برای‌تان تعریف کنم من اولین باری که در جزیره لاوان زیر آب رفتم متوجه شدم که تمام این بی‌وزنی که در آن لحظه تجربه می‌کنم را در خواب‌هایم دیده‌ام. من هیچ موقع کارهای پشت میزنشینی مثل کارمندی را دوست نداشتم و همیشه عاشق کارهای مهارتی و فنی بوده‌ام. البته به چتربازی و خلبانی هم علاقمند بودم ولی پرداختن به کارهای فنی و دست به ابزار بودن برایم اولویت داشت.

تا حالا شده حادثه‌ای جان شما یا تیم را تهدید کند؟

بله در حین کار حوادث زیادی من و همکارانم را تهدید کرده است. خطرات کوسه، بیماری برداشت فشار، تمام شدن یک‌باره کپسول هوا در عمق 40 متری از سطح دریا، برخورد پتک با انگشتان و ... .

لطفا در مورد جنس لباس‌های مخصوص غواصی توضیح دهید.

با توجه به شرایط آب و هوایی خلیج فارس بیشتر از لباس‌هایی به نام وت سوت که لباسی اسفنجی هست استفاده می‌کنیم. لازم به توضیح است آب داخل این لباس‌ها نفوذ می‌کند ولی با توجه به حرارت بدن گرم می‌شود. علاوه براین حدود یک ماه از سال که هوا بسیار سرد است از لباس‌هایی به نام درای سوت که آب در آن نفوذ نمی‌کند استفاده می‌کنیم.

در زیر آب چه تجهیزاتی با خود حمل می‌کنید؟

بستگی به کاری که قرار است انجام دهیم تجهیزات تفاوت پیدا می‌کند و ممکن است تجهیزاتی مانند ابزار اندازه‌گیری، فیلم‌برداری، جوشکاری و ... را همراه داشته باشیم.

photo_2016-12-25_08-14-26

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین خاطره‌ای که زیر آب دارید مربوط به چه موضوعی است؟

از جمله تلخ‌ترین حوادث کاری که در ذهن دارم مربوط به خارج کردن اجساد سرنشینان هلی‌کوپتر در زیر آب بود که من را بسیار متاثر ‌کرد و شیرین‌ترین لحظات هم جذابیت‌های زیر آب است چون اگر به این کار علاقه داشته باشی لذت بخش و در غیر این صورت زجرآور است.

لطفا در مورد خطرناک‌ترین جانداران زیر دریا صحبت کنید.

سنگ ماهی جانداریست که زیر آب ثابت است ولی در صورت تماس بدن با آن 5 برابر سمی‌تر از مار کبری می‌باشد. همچنین یک ماه در سال ممکن است با عروس دریایی‌هایی به نام مردان جنگی پرتغالی مواجه شوی که بدن‌شان شامل رشته‌هایی است که به صورت نامرئی و شیشه‌ای می‌باشند که در زمان برخورد با بدن زهرآگین هستند و مثل شلاق عمل می‌کنند ولی با همه این سختی‌ها جانداران دریا فقط 5 درصد نگرانی برای ما را ایجاد می‌کنند ولی بیماری‌ ناشی از فشار و جذب گاز (نیتروژن یا هلیوم)  شاید بیش از 95 درصد نگرانی غواصان حرفه‌ای را شامل شود.

زیباترین و جالب‌ترین جانداری که زیر آب دیده‌اید چه بوده است؟

دیدن دلفین زیر آب بسیار زیباست. همچنین من حین کار یک لاک پشت دیده‌ام که لاک آن اندازه یک سقف یک فولکس واگن بود.

علاقمندان به این حرفه باید از کجا شروع کنند؟

زمان ما تنها نیروی دریایی متولی آموزش بود. ولی در حال حاضر مدارس غواصی زیادی در شهرهایی مثل تهران، قشم، کیش و عسلویه برای آموزش ابتدایی این حرفه وجود دارد. ولی در ادامه و برای گرفتن گواهینامه‌های معتبر باید به کشورهایی مثل انگلیس و آفریقای جنوبی مراجعه کرد.

در پایان در مورد حادثه سانچی صحبت می‌کنید؟

تعدادی از این عزیزان از دانشکده خارک بودند وقتی این خبر رسید بسیار متاثر شدم، هنوز هم کسی به درستی نمی‌داند چرا و به چه شکل این حادثه تلخ رخ داد. چون این کشتی مجهز به  قایق‌های ضد حریق برای نجات بوده است ومعمولا راه‌های  فرار زیادی  در مواقع خطر در آموزش‌های آن‌ها گنجانده شده است.


دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom