.: به نام یگانه هستی :.

گفت و گو با بانوی غارنورد مشهدی ازدواج در ارتفاع 270 متری زمین

گفت و گو با بانوی غارنورد مشهدی

ازدواج در ارتفاع 270 متری زمین

 

غار برای بیشتر ما یک دالان تاریک و ترسناک است که انتهای آن مشخص نیست و تنها تا چند متر جلوی پایت را می‌بینی و در آن انتظار انواع و اقسام اتفاق‌ها را داریم. با این‌حال غارها مکان‌های شگفت‌انگیز و پررمز و رازی هستند که برخی برای کشف این راز حاضرند تمام این خطرها را به جان بخرند و غارنورد شوند. به همین بهانه با سارا عدالتیان بانوی غارنورد مشهدی که حدود 10 سال است در این عرصه فعالیت می‌کند به گفت و گو نشستیم و از او در مورد دنیای عجیب غارها جویا شدیم.

بیوگرافی

نام و نام خانوادگی: سارا عدالتیان

متولد: ۱۳۵۹

محل تولد: مشهد

زمینه فعالیت: مربی غارنوردی- مدرس نقشه‌برداری در غار و استاد دانشگاه

میزان تحصیلات: فوق‌لیسانس فیزیک

افتخارات: نقشه‌کشی غارهای ایران و کسب دیپلم افتخار در کشور چک، کشف و نقشه‌کشی غارهای خراسان و کسب مدال برنز آسیا در کشور چین و ثبت رکورد نقشه‌کشی طولانی‌ترین غار ایران و خاورمیانه (حدود 20 کیلومتر).

photo_2017-01-15_12-03-40

علاقه شما به غارنوردی از کجا آغاز شد؟

علاقه‌ام به ورزش و طبیعت به کودکی برمی‌گردد و در کودکی رشته اصلی‌ام تکواندو بود. از ۱۹ سالگی به صورت جدی صخره‌نوردی را آغاز کردم. به تدریج با غار نوردی آشنا و به آن علاقمند شدم اما هنوز رشته تخصصی آن در ایران و جود نداشت. تا اینکه در سال ۸۶ به صورت تخصصی وارد این رشته شدم.

سال‌های اول، برای فعالیت در این رشته خیلی مشکل داشتم. چون اولین و تنها خانمی بودم که وارد رشته غارنوردی شدم و در بسیاری از دوره‌ها نمی‌توانستم شرکت کنم؛ چون همه آقا بودند. الان هم در کل استان دو نفر خانم هستیم که غارنوردی می‌کنیم.

چرا صخره نوردی را دنبال نکردید؟

برای من کوه‌نوردی و صخره‌نوردی خیلی جذاب بود؛ اما غارنوردی هیجان و رمز و رازی دارد که کوه ندارد. شما وقتی از یک دیواره یا کوه می‌خواهید صعود کنید، از دور تقریبا تا آخر راه را می‌توانید مشاهده کنید. حتی اگر بار اول هم باشد، مسیر خیلی ناشناخته نیست؛ ولی در غارها چند متر آن‌طرف‌تر را هم نمی‌توانید ببینید و هیچ شناختی از مسیر ندارید. لذا این مسئله باعث می‌شود که هیجان آن بیشتر باشد.

لطفا در مورد غارنوردی برای افرادی که آشنایی ندارند توضیح دهید.

غارها مجموعه‌ای از مکان‌های پنهانی هستند که داخل زمین قرار دارند و ما به آن‌ها قلب زمین یا قسمت زنده زمین می‌گوییم. بنابراین به مجموعه‌ فعالیت‌هایی که برای بازدید از فضاهای زیر زمین یا غارها به صورت ایمن، موثر و بدون تخریب انجام می‌شود غارنوردی یا غارپیمایی می‌گویند.

photo_2017-01-15_12-03-17

چه هدفی را برای کشف غار دنبال می‌کنید؟

از طریق غارها اطلاعات زیادی مانند سفره‌های آب زیرزمینی، آب‌شناسی، باستان‌شناسی، جانوران ‌شناسی و ... استخراج می‌شود. بنابراین غارشناسی برای جلوگیری از هدر رفت مالی و حوادث جانی و احداث بناهای ساختمانی، سدها، سیستم‌های آب‌رسانی، جاده‌ها و ... به انسان کمک زیادی می‌کند.

یک غارنورد در ابتدا باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشد؟

قدم اول علاقه شخصی فرد به این رشته است؛ چون یک غارنورد باید در فضاهای تاریک، سرد، نمناک و گاهی اوقات تنگ فعالیت کند. در گام بعدی فرد باید از سلامتی نسبی برای انجام فعالیت هوازی مانند یک کوهنورد برخوردار باشد.

زیر نظر چه سازمانی فعالیت می‌کنید؟

فعالیت غارنوردان استان زیر نظر انجمن غار و غارشناسی ایرانیان و فدراسیون کوهنوردی انجام می‌شود.

photo_2017-01-15_12-03-58

برای کشف هر غار چه فعالیتی انجام می‌دهید؟ یک گروه چند نفره هستید؟

در مرحله اول باید منطقه مورد نظر را از طریق نقشه‌های زمین‌شناسی بررسی کرد. در مرحله دوم باید یک تیم با تجهیزات مختصر برای بررسی، کشف و علامت‌گذاری دهانه غار با کمک GPS به منطقه اعزام شود. در مرحله بعدی تیم 4 تا 6 نفره وارد غار می‌شود و کار اکتشاف ادامه پیدا می‌کند. البته مابقی افراد به عنوان گروه پشتیبان در بیرون غار حضور دارند تا در صورت بروز حادثه اطلاع‌رسانی کنند و یا برای رفع خستگی پس از 7 تا 8 ساعت با افراد داخل غار تعویض شوند.

چه حوادثی یک غارنورد را تهدید می‌کند؟

حوادث شامل سرمازدگی، سقوط و سیلاب می‌شود.

شما کدامیک را به صورت جدی تجربه کرده‌اید؟

در یکی از اکتشافات در غار نمکدان قشم (طولانی‌ترین غار نمکی جهان) پس از ورود تیم به غار سطح آب دریا بالا آمد و دهانه ورودی غار کاملا بسته شد ولی شانس با ما یار بود؛ چون ما در نقطه مرتفعی قرار داشتیم و زنده ماندیم. در نهایت پس از 4 ساعت انتظار سطح آب پایین آمد و ما با خروج از دهانه ورودی غار نجات پیدا کردیم.

با چنین تجربیاتی چطور همچنان با علاقه این کار را دنبال می‌کنید؟ در غار مضطرب نمی‌شوید؟

هر چه بیشتر وارد محیط غار می‌شوم و محیط زنده و پویایی را در زیر زمین می‌بینم از اضطرابم کاسته می‌شود. به خصوص وقتی این فعالیت با برداشت علمی همراه باشد. من در غار به نقشه‌برداری و ترسیم سیستم غار مشغول هستم و وقتی می‌بینم نتیجه کارم برای دانشمندان، زمین‌شناسان، جانور‌شناسان و باستان‌شناسان ارزشمند است بیشتر به این رشته علاقمند می‌شوم و خطرات و اضطراب‌های آن را به جان می‌خرم. البته لازم به ذکر است ما تمام آموزش‌های لازم در زمینه امداد را دیده‌ایم و همین مسئله نیز از استرس ما می‌کاهد.

photo_2017-01-15_12-02-43

همسرتان هم با شما همکار هستند؟

بله، همسرم سعید هاشمی‌نژاد امدادگر غار، نماینده ایران در اتحادیه جهانی غارشناسی و مسئول گروه غارنوردی و غارشناسی هیات استان است. لازم به ذکر می‌باشد همسرم کتاب تکنیک‌‌های غارنوردی آلپی (کتاب مرجع غارشناسی در اروپا) را ترجمه و من ویرایش کردم و در نهایت این کتاب به چاپ رسید.

چطور با همسرتان آشنا شدید؟

قصه کوه، صخره و غار در زندگی ما نقش پر رنگی دارد. طوریکه قصه آشنایی ما در کوه رقم خورد و حتی خطبه عقد ما در حال صخره‌نوردی خوانده شد.

لطفا در این مورد بیشتر توضیح ‌دهید؟

من و همسرم در سال ۸۰ در حالی که از جایی که به دیواره الله‌اکبر معروف است، آویزان بودیم ازدواجمان را جشن گرفتیم (می‌خندد). دیواره الله‌اکبر حدود ۲۷۰ متر ارتفاع دارد که روی آن نام مقدس الله‌اکبر توسط سنگ‌نوردان قدیمی نوشته شده است. ما هم کنار همین نوشته معلق بودیم و پیمان ازدواجمان را بستیم و حلقه رد و بدل کردیم. یادم می‌آید که حلقه‌ها را با طناب به خودمان متصل کرده بودیم تا در صورت در رفتن از دستمان سقوط نکند. در آن روز با طناب و سایر تجهیزات صعود کردیم، یک عده هم از بالای سر ما فیلم‌برداری می‌کردند. میهمانان همه پایین دیواره بودند و وقتی‌که پایین آمدیم به ما تبریک گفتند.

photo_2017-01-15_12-03-07

مشخصه سارا عدالتیان از نظر دیگران چیست؟

پشتکار. چون شکر خدا به هر چه خواستم رسیدم.

از چه کاری به اندازه غارنوردی لذت می‌برید؟

از دو و میدانی، حمایت از حیوانات آسیب دیده، تدریس و مطالعه علم فیزیک.

غارنوردی چه ویژگی را در شما تشدید یا ایجاد کرد؟

اعتماد به نفس.

دمای داخل غارها اصولا چقدر است؟ تا حالا شده چند روز در غار باشید؟

اصولا دمای غارها بین 8 تا 12 درجه سانتی‌گراد است؛ چون نور خورشید در آن نمی‌تابد. همچنین به دلیل خستگی و تخلیه انرژی بهتر است که غارنورد هر 8 ساعت یک‌بار استراحت کند و بیرون برود ولی تا حالا پیش آمده که برای یک اکتشاف 30 ساعت مداوم در غار بودیم.

چطور رفع خستگی می‌کردید و غذا می‌خوردید؟

هر از گاهی استراحت‌های کوتاه داشتیم و از موادغذایی شامل خرما، مغزها و دانه‌ها برای دریافت انرژی از دست رفته کمک می‌گرفتیم.

به عنوان سوال آخر بفرمایید به نظر شما افراد غارنورد از چه ویژگی‌هایی برخوردار می‌شوند؟

سختی‌های زیاد در حین کار موجب شده غارنوردان انسان‌های خودکفایی شوند و در هر زمینه‌ای که قصد فعالیت دارند به خود متکی باشند و به صورت مستقل عمل کنند.

photo_2017-01-15_12-03-36

 

 


دیدگاه‌ها

XML دیدگاه ها: RSS | Atom